Anton Meden
Uvaženi i dragi fra Toni, raduje me da sam Vam bio na usluzi i veseli me što Vi učeni ljudi sve ne vidite na detaljima fresaka i hvala Vam na lekciji o lutnjama. Mir i dobro Vama i Vašoj braći.
Anton
P.S. Kako sam Vama poslao sliku u nešto većoj rezoluciji, imate mogućnost da uvećate detalj same lutnje.
Odgovor Crawford Younga
Poštovani Antune,
da, fotografiju sada mogu gledati, vrlo zanimljiva. Glazbalo jako podsjeća na umjetničke slike Ottaviana Nellija (ponajprije na Gubbija) s početka 15. stoljeća. Freska izgleda da nije restaurirana. Radi se, koliko uopće mogu vidjeti detalje, o četveroparnoj lutnji, bez pragova, sasvim normalno za to razdoblje. Pet pari struna značilo, bi u svakom slučaju, najmanje devet struna, odnosno napinjača (čivija, op. prev.)
Najsrdačnije se zahvaljujem na fotografiji. Ako biste, uostalom, vidjeli prikaze cetre (ovalno trzalačko glazbalo) sa drvenim pragovima na hvataljci i metalnim žicama, t.j. preteču cistere, takoreći), bio bih vam vrlo zahvalan ako mi možete navesti jedan ili više izvora.
S najboljim pozdravima
Crawford Young
Terminološka opaska prevoditelja:
Četveroparna lutnja ili sa četiri pari struna znači u stručnoj terminologiji da je uglavnom 7 struna sveukupno, dakle tri u paru i prva gornja najtanja (što znači kada se lutnja svira, onda je zbog držanja glazbala “gornja najtanja” sasvim dolje, pa je “donja”). Međutim u stručnoj je terminologiji riječ njemački o : “vierchörige Laute” ili engleski “four courses Lute” ili “pairs of strings”). 5-tero parna lutnja ima devet struna sveukupno (četiri u paru i jedna pojedinačna).
Čivija i čivijište su turcizmi pa sam nakon mozganja, konzultirajući prof. Tomislava Ladan, prof. Stanislava Tuksara i nekoliko hrvatskih glazbalara, izumio kovanicu “napinjalo”, zbog napinjača (čivija). U redu, ja to koristim u mojoj literaturi tako da u zagradi na početku nekog teksta nadodam još “čivija”, inače je odavno uobičajeno čivija i čivijište i neki drugi izrazi poput virbli, virbl (od njemačkog “Wirbel”).
“Četveroparna” tj. sa četiri pari struna je također moja kovanica, koja o.k. neke može podsjećati na parnu lokomotivu. No, to sam uskladio sa prof. Ladanom uz njegov blagoslov.
Struna nije samo više pjesnički termin, nego posve logičan. Žica je i znanstveno gledajući uvijek iz nekog metala. Vidi na mojoj web stranici prijevode, definicije i povijesni pregled struna i žica.
Nadam se da vam to sve nije dosadno, no mislim da ne, jer sam vas upoznao kao vrlo zanimljivu osobu velike erudicije.
Mir i dobro,
Antun Mrzlečki
FOTOGRAFIJE