Edin Karamazov
Biografija
Edin Karamazov, (prije Džananović) je rođen 1965. godine u Zenici. Kao najbolji student gitare na Konzervatoriju u Ženevi bio je stipendist švicarske vlade. Studirao je lutnju u Baselu na prestižnoj Glazbenoj akademiji za ranu glazbu »Scholi Cantorum Basiliensis« kod Hopkinsona Smitha. Nastupao je na vodećim europskim i američkim festivalima, u dvoranama poput Theatre de la Ville, Concertgebouw, Wigmore Hall, Berlinske filharmonije, Performing Arts Centre in Seoul, La Monnaie, Gulbenkian Festival, Festival Lufthansa u Londonu, Sydneyu, festivalu Schleswig-Holstein itd…. Nastupao je snimao s vodećim ansambima za ranu glazbu, među kojima su Hilliard Ensemble, Hesperion XX i Mala Punica i dr. Pored rane glazbe bavi se istraživanjem mogućnosti lutnje u suvremenom kontekstu improvizacije. Snimio je nekoliko solističkih CD-a i dobio nagrade i priznanja u Francuskoj, Njemačkoj i Italiji. Svjetsku popularnost stekao je 2006. godine sa engleskom rock zvijezdom Gordonom Sumnerom, »Stingom« s albumon »STING – Songs from The Labyrinth – Music by John Dowland – Performed by Sting and Edin Karamazov« kod najprestižnije diskografske tvrtke za klasičnu glazbu u svijetu »Deutsche Grammophon« sa otprilike milijum i pola prodanih CD-a. Time je izuzetno pridonio daljnjoj popularnosti lutnje u svijetu. Vidi rubriku »Razgovori«
Sve vrste lutnja, klasična i električna gitara. Što se tiče lutnje koncertira uglavnom na arciliutu.
Adresa: Radoslava Cimermana 14 10000 Zagreb
Email: edinkaramazov@gmail.com
Igor Paro
Biografija
Nakon što je 1986. diplomirao klasičnu gitaru na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u klasi Darka Petrinjaka, posvećuje se ranoj glazbi, svirajući renesansne i barokne lutnje. 1988. odlazi na studij rane glazbe u Basel (Švicarska), gdje je 1993. kao prvi lutnjist iz Hrvatske na uglednoj Scholi Cantorum Basiliensis diplomirao renesansnu i baroknu lutnju u klasi Eugena Domboisa i Hopkinsona Smitha.
Igor Paro je multiinstrumentalist čiji ogromni koncertni repertoar obuhvaća glazbu za čitav niz povijesnih trzalačkih glazbala od renesanse i baroka do klasike i romantizma 19. stoljeća: renesansne lutnje od 6 do 10 parova žica, vihuelu de mano, teorbu, baroknu gitaru, citern i baroknu mandolinu, kao i romantične gitare s 6 i 8 žica. Jedan je od rijetkih lutnjista u Hrvatskoj sa znanjem i iskustvom realizacije šifriranog basa (basso continuo).
Kao solist i kao član raznih sastava za ranu glazbu nastupao je u Hrvatskoj, na Večerima rane glazbe u Sv. Donatu u Zadru, na Osorskim glazbenim večerima, na Međunarodnoj slavističkoj školi u Dubrovniku, na Večerima Antuna Dobronića u Jelsi, na zagrebačkoj Sceni Amadeo, u Salonu Očić, u Atelijeru Meštrović u Zagrebu, na Pag Art Festivalu (PAF) u Pagu, na međunarodnim festivalima gitare The Sea & Guitars Festival u Vrsaru, Tirando u Poreču, Zagreb Guitar Festivalu, u ciklusima koncerata u porečkoj Eufrazijani, na međunarodnim festivalima rane glazbe u Dvigradu na BAROMUS festivalu u Rovinju, na Hektorovićevom Tvrdalju u Starom Gradu, te na Varaždinskim baroknim večerima, sudjelujući u brojnim modernim praizvedbama hrvatske i europske renesansne i ranobarokne glazbene baštine.
1997. u suradnji s Igorom Pomykalom organizator je i voditelj prve ljetne Međunarodne akademije za ranu glazbu u Starom Gradu na otoku Hvaru.
Osim u Hrvatskoj i u Švicarskoj nastupao je kao solist i kao član brojnih projekata za izvedbe baroknih opera u Njemačkoj, Italiji, Norveškoj, Češkoj, Mađarskoj i Bugarskoj, te u Izraelu i u Japanu.
Kao zagovornik povijesno osviještenog pristupa izvođenju glazbe kontinuirano njeguje i neiscrpni repertoar umjetničke pjesme uz pratnju lutnje, vihuele ili gitare, od 15. do 21. stoljeća. Surađivao je s našim istaknutim pjevačima, Dunjom Vejzović, Maxom Emanuelom Cenčićem i Ivanom Lazar, s domaćim ansamblima Antiphonus i Camerata Garestin, te s pjesnicima i glumcima Tahirom Mujičićem, Enesom Kiševićem Zoranom Kelavom i Deanom Krivačićem. Surađivao je i sa samoborskim kazalištem lutaka Lutonjica Toporko svirajući renesansnu lutnju u predstavi o Leonardu da Vinciju, te s glumačkom scenom Poco Loco u nizu projekata za djecu pod zajedničkim nazivom “Priča mi se priča…”
Objavljuje zapažene stručne članke o lutnji, vihueli i gitari u strukovnom godišnjaku “Gitara”. 2010. objavio je vlastite transkripcije prve ikad tiskane glazbe za gitaru, 6 gitarskih skladbi Alonsa Mudarre iz 1546. godine.
Renesansna lutnja, teorba, vihuela i romantične gitare
Email: igorparo@gmail.com
Diego Leverić
Biografija
Renesansna lutnja, teorba i barokna gitara
Adresa: Del Vescovo 20 52210 Rovinj
Tel: +38552 816 673
Mob: +38591 600 0531
Email: diegoleveric@gmail.com
Ema Stein
Biografija
Surađivala je sa gitaristom i lutnjistom Edinom Karamazovim, makedonskom pjevačicom Kaliopi, sopranisticom Davorkom Horvat.
Članica je renesansnog tria LaUt, uz lutnjistu Igora Paru i sopranisticu Nelu Šarić, sa kojima izvodi ranu glazbu na izvornim instrumentima (renesansnoj lutnji i vihueli), te je članica renesansnog ansambla Marco Polo.Ema živi u Zagrebu i predaje gitaru na Glazbenom učilištu Elly Bašić.
Darko Petrinjak
Biografija
Darko Petrinjak je doajen suvremene klasične gitare u Hrvatskoj. Osim gitare, u Londonu je kod Roberta Spencera studirao i lutnju, a u Hrvatskoj dodatno kontrabas. Dugogodišnji je redovni profesor klasične gitare na Glazbenoj akademiji u Zagrebu i ugledan član međunarodnih žirija za klasičnu gitaru.
Klasična gitara i lutnja
Adresa: Langova 61 10430 Samobor
Tel: +38501 336 0853
Email: darko.petrinjak@zg.t-com.hr
Srđan Berdović
Biografija
Renesansna lutnja
Adresa: Kopernikova 5/V 10000 Zagreb
Tel: +38501 888 5131
Mob: +38591 532 6533
Email: srdjanberdovic@gmail.com
Antun Mrzlečki
Biografija
Antun Mrzlečki, 20 godina bivši kapucinski brat-laik, i ratni veteran, rođen je na Bednji, premda tamo nema rodbine. Sa roditeljima i sestrama seli se u Varaždin, gdje kupuju poveću staru kuću, imaju stanare, a otac Andrija Mrzlečki (1910.-2000.), alatničar, bravar, kovač i mehaničar, bivši poznati sindikalist Hrvatskog radničkog saveza, HRS-a (1921.-1941.) i politički robijaš u Lepoglavi nakon II. Svjetskog rata, ima radionu i šegrte. Potom otac odlazi u emigraciju u Njemačku, zatim i majka. Roditelji se nakon 30 godina vraćaju u Hrvatsku.
Otišavši u Njemačku roditeljima tamo je na bivšem konzervatoriju »Leopold Mozart« u Augsburgu studirao glazbu (1974/75.-1978.), klasičnu gitaru kao glavni predmet kod prof. Rolanda Reisachera i prof. Jürgena Lipperta. Nakon konzervatorija, bez diplome, 1978. godine odlazi zbog daljnjeg studija gitare u Španjolsku, živi od gitare i upoznaje slikara Salvadora Dalija i njegovu suprugu Galu i koncertira privatno kod njih u Cadaquesu (Katalonija). Dali mu daje pismenu preporuku za studij gitare za njegovog prijatelja Andrésa Segovije, što je poziv u bivšu vojsku onemogućio. Odlazi na odsluženje vojnog roka u bivšoj državi, te se vraća u Njemačku, zapošljava, i steće njemačko državljanstvo. Pored posla nastupa na lokalnoj televiziji sa gitarom, ima nastupe i sudjeluje na proslavi 2000. godišnjice osnutka grada Augsburga sa dvojicom kolega.
Zadobivši molitveno uslišanje u Međugorju dovodi Bavarsku televiziju tamo, i Hans Schotte sa ekipom snima prvi dokumentarni film u svijetu neke televizijske kuće o Međugorju. Toni je prevoditelj i prevodi dokumentarac, koji se prikazuje 1984. godine na Bavarskoj televiziji, a poslije na Austrijskoj televiziji, i kasnije se sinkronizira na glavne svjetske jezike.
Godine 1991. prvotno se angažira humanitarno za pomoć Domovini, zatim ide u Domovinski rat, vraća se iz rata, i ide opet u Njemačku, te nekoliko godina kasnije stupa u kapucinski red. Inicijator je također, tj. idejni začetnik novog violinskog podbradnika “Violeaf”, izvornog hrvatskog proizvoda i inovacije. Od klasične gitare prešao je na 13-parnu baroknu lutnju (d-mol-lutnju) tj. sa 13 parova struna. U Baselu je pohađao privatni tečaj lutnje kod prof. Hopkinsona Smitha, a u pograničnom gradiću Lörrachu u Njemačkoj kratki tečaj kod prof. Roberta Bartoa, kasnije kraće tečaje kod prof. Yasonurija Imamure i prof. Igora Para. Uz svoje redovničke obveze prevodi franjevačku i muzikološku literaturu i objavljuje članke o lutnji. Na državnom festivalu Varaždinske barokne večeri sudjelovao je u organizaciji lutnjističkih koncerata, te samostalno nastupa.
Održao je par desetaka lutnjističkih koncerata u Hrvatskoj, jedan u Sloveniji, i tri u Bosni.
Godine 2018. istupio iz kapucinskog reda
Objavljeni prijevodi knjiga:
Gitara – osnovne crte njenog razvoja, autor Peter Päffgen, izdavač Music play, Zagreb, 2003.
Recenzija Branke Ban, prof.
- Prikaz povijesti gitare; povijesno, kronološki, znanstveno i stručno;
- prijevod na hrvatsko jezikoslovlje, rabeći stručno provjerene termine, kroz stilsku i vremensku distinkciju;
- uklanjanje jezične barijere kao objektivne (?) sprege za razumijevanje termina – u pojašnjavanju tehničkih elemenata muziciranja;
- otvaranje novih prostora glazbenog promišljanja (kada se radi o gitarističkoj umjetnosti): »kako misliti glazbu renesanse«, s posebnim osvrtom na izvoditeljsku praksu rane glazbe za gitaru i ostalih povijesnih trzalačkih glazbala;
- otkrivanje puta kako afirmirati gitaru kao prvorazredno glazbalo – neovisno o drugorazrednoj ulozi koja je ona u našem umjetničkom životu do sada (često) imala;
- spoznavanje elementarnih značajki i posebnosti svake od specifičnih škola gitare;
- nove spoznaje o odnosima percepcije i recepcije umjetnosti gitare;
- također saznanja o graditeljima gitara kroz povijest do danas;
- znanja o tome kako se izgrađuju osobnosti gitarista kao subjekta kroz edukaciju sve do umjetnika;
- specificiran popis literature; od bibliografija, općih leksikona, leksikona za gitaru do specijalne literature iz kojih se mogu spoznati sve tajne izgrađivanja mladih gitarista sve do koncertnih umjetnika gitare i virtuoza.
Zahvaljujući ovom stručnom i znanstvenom prijevodu knjige Gitara – osnovne crte njenog razvoja, sada i mi u Hrvatskoj nalazimo odgovore na pitanja: kako simplifikaciju i standardizaciju sociološki ukloniti iz svijeta muziciranja na gitari. Odnosno, kako se oduprijeti tim sociološkim »nametnicima« koji ruše ugled gitare kao koncertnog glazbala. Prijevod knjige Gitara g. Mrzlečkog upravo u tome smislu nosi posebnu vrijednost. Autor Peter Päffgen, naime, iznosi za hrvatsku gitarističku produkciju recentne podatke koji otkrivaju europsku kvalitetu našeg akademskog educiranja. On etablira postojanje zagrebačke gitarističke škole. Navodi nagrade na natjecanjima i u inozemstvu, imena nekoliko hrvatskih umjetnika i pedagoga (str. 193) – čime značajno podiže razinu kvalitete hrvatske – zagrebačke škole i dignitete u međunarodnim krugovima. Upravo je u tome posebna vrijednost prijevoda ove knjige g. Mrzlečkog: spoznavanje ugleda hrvatske gitarističke pedagogije. Prijevod knjige Gitara – Osnovne crte njenog razvoja Antuna Mrzlečkog kapucina, veliki je doprinos hrvatskoj gitarističkoj pedagogiji i leksikografiji. Istovremeno se otvara i novo polje naprednih ideja oživljavanja povijesne izvoditeljske prakse glazbe za gitaru i ostala povijesna trzalačka glazbala – što je u nas do sada bilo zanemareno. Zahvaljujući visokoj akademskoj razini zagrebačke gitarske škole, prijevod ove publikacije pridonijet će dodatnom usavršavanju struke. Ujedno će otvoriti pristup muziciranju u ansamblima rane glazbe. prof. Branka Ban (diplomirani muzikolog)
Glazba kao govor zvuka, autor Nikolaus Harnoncourt, izdavač Algoritam, Zagreb, 1. izd. 2005., 2. izd. 2008.
O knjizi:
Celibat klerika – Povijesni razvoj i teološki temelji, autor Alfons Maria kardinal Stickler, izdavač Kršćanska sadašnjost, 2006.
Kapucinski samostani u Beogradu, Zemunu i Novoj Palanki 1718.-1740. (prijevod izvornog njemačkog teksta), izdavač Državni arhiv u Osijeku, 2011.
Prijevodi knjiga u vlastitom izdanju:
Škola za renesansnu lutnju, autor Stefan Lundgren Škola za 11-parnu baroknu lutnju, autor Stefan Ludgren
Škola za 13-parnu baroknu lutnju, autor Toyohiko Satoh
Lutnja, zbornik muzikoloških prijevoda različitih autora
Lutnja u Europi, autor Andreas Schlegel
Barokna gitara, autor Johannes Monno
Kitaron i njegov repertoar u Italiji 17. stoljeća, autor Kevin Mason
Na Amazon.de objavljen njemački prijevod knjige na njemački:
„Život na meti (francuski dragovoljac u Domovinskom ratu)“ – UNE VIE EN LIGNE DE MIRE (Volontaire français dans la Guerrre d‘Indépendance Croate), Autori: Marc Charruel i Gaston Besson, Nakladnik: Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata, Republika Hrvatska i Domovinski rat 1990.-1995., Memoarsko gradivo, knjiga 6. ISBN 978-953-7439-37-8
Vjerska literatura u vlastitom izdanju:
SEVERIN VON LAMA 1883.-1978. – Između karizme i demona, autor Dr. Elizabeta Gutwenger
Kapucini, autor Theophil Graf Krispin iz Viterba, autor Leonhard Lehmann OFMCap.
Franjo učitelj molitve, autor Leonhard Lehmann OFMCap. Brat Konrad, izdavač Provincijalat bavarskih kapucina
Život i djelo časne majke Leopoldine Brandis, naklada Milosrdne sestre, Graz
Brat Konrad, autor Karl Kleiner
Krispin iz Viterba, autor Leonhard Lehmann OFMCap.
Borba Martina Luthera s Bogom, autor Franz Kronbeck
Rastanak od Luthera, autor Albert Mock
Život i djelo časne majke Marije Jozefe Leopoldine Brandis, autorica jedna časna sestra
https://www.vjeraidjela.com/tag/antun-mrzlecki/
Videozapisi Antuna Mrzlečkog
Barokna lutnja i gitara
Adresa: Ante Kovačića 9 42000 Varaždin
Mob: +38597 6621649
Email: tonimrzlecki@gmail.com
Ivan Gjuretek
Biografija
Renesansna lutnja
Adresa: Okrugljačka 49 10 000 Zagreb
Tel: +38501 335 1693
Mob: +38598 930 1918
Email: gjuretek@yahoo.com
Damir Car
Biografija
Damir Car rođen je u Vukovaru 1971. Samouki je svirač i tragač za glazbom na 8-parnoj renesansnoj lutnji. Svira od 2006. Dosad je objavio dva kratka glazbena uratka sa vlastitim skladbama: Adria Croatica, 2010. i Dubrovnik, 2011. Živi u Zagrebu.
Adria Croatica – Spoj glazbe za lutnju i biranih motiva sa starih fotografija gradova i otoka na hrvatskom Jadranu.
Dubrovnik – Glazbom za lutnju i starim fotografijama autentičnih lokacija Damir Car pokušava dočarati Dubrovnik prošlih vremena.
Ispod su pjesme Damira Cara.
Renesansna lutnja
Adresa: Sveti Duh 8 10000 Zagreb (naznačiti: Kod Runjić)
Tel: +38501 370 0902
Mob: +38591 566 3268
Email: dcar7@net.hr
† Boris Blašković
Biografija
Profesionalni dubrovački glazbenik, bivši član klapa »Linđo«, »Šipun« i »Ragusa«. Nastupao je s Antunom Totom Rilovićem. Bio je jedan od rijetkih dubrovačkih lutnjista u gradu gdje je lutnja bila najpopularnija u nas. Preminuo je 2013. u 60. godini života.
U sjećanje na Borisa Blaškovića
Renesansna lutnja
Nikola Stražičić
Biografija
Dubrovački ansambl za ranu glazbu Plazarius, osnovan je 2003. godine kao prateći ansambl plesne skupine Renesansne udruge Raguseum. Sastavljen je od glazbenika instrumentalista koji izvode djela na replikama autentičnih instrumenata pokušavajući njima dočarati što izvornije glazbeno sazvučje minulih vremena. Od tada ansambl ostvaruje niz uspješnih nastupa i koncerata u Hrvatskoj i inozemstvu, a posebno bi izdvojili gostovanje 2007. godine na međunarodnom festivalu komorne glazbe Musica nei Borghi d’Europa u Italiji. Sudjelovali su i u igrano-dokumentarnom filmu Od tartare do urote o Marinu Držiću, a dio članova nastupio je u ulozi Kneževe kapele u predstavi – Darsa-Farsa autora i redatelja Matka Sršena na Dubrovačkim Ljetnim igrama 2009.
Renesansna lutnja
Adresa: Imotska 7 20000 Dubrovnik
Tel: +38520 417 910
Mob: +38591 720 5016
Dražen Franolić
Biografija
Dražen Franolić, rođen 1961. u Biogradu, živi u Zagrebu. Od djetinjstva ga zanima glazba, osobito jazz i flamenco. U kasnim dvadesetima otkrio je sklonost k orijentalnoj glazbi i počeo svirati arapsku lutnju (oud). S Vesnom Gorše na saksofonu i Juricom Ugrinovićem na udaraljkama snimio je album „Waterfalls“ (1986) koji je dobio odlične kritike u njujorškom časopisu „Ear“. Albume „Wonderland“ (1990) i „New era of instrumental music“ (1991) snimio je za izdavačku kuću „Jugoton“. Za „Blind dog Records“ snimio je album „Asgard Live“ (1994) koji je nominiran u dvije kategorije za hrvatsku diskografsku nagradu Porin. Album „Just a music“ (1996) snimio je s Vesnom Gorše na saksofonu i Alenom Franolićem na arapskoj lutnji za izdavačku kuću „Jam records“. Godine 1999. osniva sastav „Earthbeats“ s kojim je snimio album „Live in Lisinski“. S Viktorom Daldonom (didgeridoo) 2000. godine snima album „C“. Nakon toga snima solo albume „Molobadži“ (2001) i „Live in Golubovec“ (2002). S indijskim sviračem table Nimaijem Royem surađuje i snima nekoliko albuma, „Live in SC“ (2006), „Live in Cabahia“ (2007) te „Live in Rijeka“ (2008). Najznačajniji jam session Dražen Franolić imao je s udaraljkašem Hamidom Drakeom te saksofonistom i klarinetistom Assifom Tsaharom na Earwing Jazz Festivalu u KSET-u (Zagreb, 2003). Nastupa na festivalima moderne, etno i jazz glazbe (Muzički bienale, Lent, Trnfest, Kontrada festival, Nebo, Valassky spalicek, Proljetna revija jazza, Večeri na Griču), te na samostalnim koncertima (Hrvatska, Slovenija. Austrija, Njemačka, Italija, Češka, Bosna, Srbija). Trenutno svira s Kamenkom Ćulapom koji svira udaraljke (bendir, tar, dombek, udu). Snimili su album „Česma“ (2009). Lutnje mu izrađuje graditelj Alojzije Seder. *Preuzeto s www.franolic-oud.com
Naslovna strana novog albuma “Bujrum”
Arapska lutnja al-oud
Adresa: Vinkovićeva 34 10000 Zagreb
Tel: 091 526 3541
Email: drazen.franolic@fer.hr.
Web: www.franolic-oud.com
Alojzije Seder
Biografija
Prvi je pionir lutnje u Hrvatskoj koji je svojevremeno i koncertirao. Predavao je gitaru, predavao na Tehnološkom fakultetu, a od 1983. se u Zagrebu zaposlio kao nastavnik gradnje trzalačkih instrumenata u »Muzeju Franje Schneidera« i majstorskoj radionici za restauraciju i gradnju gudačkih i trzalačkih instrumenata. Izradio je najviše lutnja u nas i vrlo je dobar majstor za popravak lutnja. Bio je dugogodišnji član zagrebačkog ansambla za ranu glazbu »Syntagma Musicum«, osnovanog 1969. godine, nastupivši s njime u gotovo svim većim gradovima i mjestima Hrvatske i u inozemstvu (Italija, Austrija i Njemačka), na festivalima i smotrama. Snimali su za potrebe Hrvatske radio-televizije i Croatia Records (CD »Glazba za pučane i vlastelu«. 1997.) Vidi rubriku »Razgovori«.
Renesansna lutnja
Adresa: Krajiška 8 10000 Zagreb
Tel: +38501 377 9381
Mob: +38591 890 1475
Email: alojzije.seder@zg.t-com.hr
Lucija Konfic
Biografija
Lucija Konfic (Split, 1980.) diplomirala je muzikologiju na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu (2005.) te bibliotekarstvo na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu (2008.). Od 2006. radi kao asistent i voditelj knjižnice u Odsjeku za povijest hrvatske glazbe HAZU u Zagrebu. God. 2011. upisuje doktorski studij na Universität für Musik und dartstellende Kunst u Grazu. Nakon završene srednje glazbene škole, smjer gitara (do 1999. u klasi prof. Nikole Jedrlinića na Glazbenoj školi Ivana Matetića Ronjgova u Rijeci, a 1999.-2001. u klasi prof. Danka Jukića na Glazbenoj školi Pavla Markovca u Zagrebu) počinje učiti lutnju kod dr. sc. Alojzija Sedera u Zagrebu. Prvi važniji nastup ostvaruje svirajući dionicu lutnje u skladbi «Istarske freske» Borisa Papandopula koju 2001. izvodi zbor i orkestar Muzičke akademije u KD Vatroslava Lisinskog u Zagrebu, a nastupala je i prateći Soliste Sv. Marka te zbor Cantores Sancti Marci. Aktivno je sudjelovala na Međunarodnoj školi barokne glazbe (lutnja, E. Karamazov) u Dubrovniku 2002. Ima lutnju u izradi Alojzija Sedera, op. 192, no. 44 (travanj 2006).
Renesansna lutnja
Adresa: Milovana Kovačevića 15 10000 Zagreb
Mob: +38598 656 693
Email: lucija_markulin@yahoo.com
Email: lucijam@hazu.hr
Igor Mladinić
Renesansna lutnja
Adresa: Črnomerec 31 10000 Zagreb
Tel: +38501 376 4346
Mob: +38591 570 6910
Email: igormladinic@yahoo.com
Neven Hrustić
Renesansna lutnja
Adresa: 1.Ferenščica 88 10000 Zagreb
Tel: +38501 245 1890
Email: neven.hrustic@zg.t-com.hr
Tvrtko Sarić
Biografija
Klasična gitara i renesansna lutnja
Adresa: Božidara Magovca 94 10010 Zagreb
Email: tvrtko.saric@zg.t-com.hr
Danijel Jurišić
Biografija
Barokna lutnja
Web: https: www.danijeljurisic.com
Kruno Carić
Biografija
Kruno Carić rođen je 1990. u Dubrovniku, već kao dijete stiže u Zagreb i tamo se obrazuje u funkcionalnoj muzičkoj školi Elly Bašić. Napušta školu prije mature te svira električnu i klasičnu gitaru u bendovima raznolikih glazbenih izričaja, s jednim od njih odlazi 2013. na Cipar u sklopu susreta europske i arapske mladeži gdje svira u orkestru te biva u neposrednom doticaju s al-oudom i sazom. Nedugo nakon toga upoznaje majstora Alojzija Sedera koji mu velikodušno i pronicljivo daje renesansnu lutnju (7-parnu) i tada se počinje posvećivati ranoj glazbi u kojoj pronalazi dom. Redovito odlazi kod profesora Sedera na razgovore i svirku, na tehnici je radio i sa profesorom Igorom Parom. Iako mu je prvotni interes za lutnju pobudila glazba Weissa, sam instrument okreće ga prema renesansi, koja ga postepeno potpuno obuzima. Početkom sviranja lutnje okuplja neobični trio u kojem svira i aranžira ranu glazbu za lutnju, mandolinu i flautu, te piše i svoju glazbu. Student filozofije na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, svoju potragu za muzičkim obrazovanjem nastavlja kod lutnjiste i profesora Massima Lonardija u Školi za ranu glazbu u Veneciji. Nakon plodne prve godine rada na uglavnom talijanskoj glazbi za lutnju, odlučuje se nastaviti pohađati školu te putuje svaki mjesec u Veneciju i dalje unapređivati se kao lutnjist.
Roko Kero
Biografija
Adresa: Ul. Giuseppe Verdi 21 51410 Opatija
Tel: +38595 804 8311
Email: roko.kero@gmail.com
† Bruno Nikpalj
Jedan od pionira lutnje u Hrvatskoj i dugogodišnji član ansambla za ranu glazbu Zadarski madrigalisti. Preminuo je 2010. godine u 68. godini života.
Daria Shafie – Musina
Biografija
Daria Shafie – Musina rođena je 1988. godine. Odrasla je u Sarajevu, gdje
je i napravila prve glazbene korake u OMŠ Grbavica. Po dolasku u Hrvatsku
nastavlja obrazovanje u GS Josipa Hatzea Split. Kao gitaristica i član
komornih sastava dobitnica je više međunarodnih nagrada, zbog čega još za
vrijeme srednjoškolskog obrazovanja dobiva status nadarenog učenika. Od
2018. studira, i umjetnički djeluje u Nizozemskoj na Kraljevskom
Konzervatoriju u Den Haagu, u klasi prof. Mike Fentrossa (teorba, barokna
gitara i basso continuo), i prof. Joachima Helda (renesansna i barokna
lutnja). Svirala je u brojnim ansamblima iz sfere rane glazbe, sa naglaskom
na talijansku vokalnu glazbu sa početka 17. stoljeća. Zanima se za rani
talijanski i kasniji njemački barok, englesku renesansnu i sefardsku
liturgijsku i svjetovnu tradiciju. Posjeduje hrvatsko i
bosansko-hercegovačko državljanstvo.