Schola Cantorum Basiliensis jedinstveni je forum profesionalnog obrazovanja i daljnjeg obrazovanja na području rane glazbe. Pruža mnogostranu i intenzivnu visokoškolsku izobrazbu s usmjerenjem na povijesnu glazbenu praksu. Pored profesionalnog vladanja glasom, odnosno glazbalom, postavlja se posebno težište na teorijske predmete koji vode računa o posebnim uvjetima povijesne glazbene prakse. Osim toga, u okviru svoje studijske ponude SCB pruža koncerte, workshopove, predavanja i simpozije. Glazbenom visokom školom koja se nalazi na istom mjestu, te mnogobrojnim strukturalnim vezama s područjem obrazovanja laika (Allgemeine Schule der SCB i Musikschule der Musik-Akademie) zajamčena je plodonosna izmjena s uobičajenim oblicima glazbenog obrazovanja. Docenti i studenti SCB dolaze iz različitih zemalja i time tvore poticajnu višejezičnu i multikulturalnu klimu.
SCB je 1933. godine utemeljio Paul Sacher (1906.-1999.) kao »Lehr-und Forschungsinstitut für Alte Musik« (Nastavni i istraživački institut za ranu glazbu). Bitan utjecaj od početka imao je čelist i gambist August Wenzinger (1903.-1996.) i violinistkinja i glazbeni pedagog Ina Lohr (1903.-1983.). Godine 1954. SCB je integrirana u Glazbenu akademiju grada Basela. Otkada je institut 1999. godine postao »Hochschule für Alte Musik« (Visoka škola za ranu glazbu) otpada programatski naziv »Lehr-und Forschungsinstitut« (Nastavni i istraživački institut), no on sadržajno ostaje i nadalje obvezujući, budući da pod krovom Visoke škole istraživanje i nastava per definitionem imaju svoje zajedničko mjesto.
Od svog utemeljenja SCB se trudi stvoriti kreativnu i poticajnu atmosferu za studij glazbe i istraživanja. U to pripada vlastita, bogato opremljena istraživačka knjižnica, zbirka mikrofilmova, zbirka povijesnih glazbala – izvornih i stilskih kopija koji studentima većinom stoje na raspolaganju, kao i opsežna zbirka tonskih nosača zvukova. Rad SCB dokumentira se za javnost publikacijama, kao »Baseler Jahrbuch für Historische Musikpraksis« (Baselški godišnjak za povijesnu glazbenu praksu), različitim jubilarnim spisima i serijom izdanja »Prattica musicale«, te serijom nosača zvuka »Schola Cantorum Basiliensis – Documenta« (dosada više od 55 produkcija) kod domaće tvrtke Harmonia Mundi France. Iznad toga posjeduje SCB u »Freunde alter Musik in Basel« (Prijatelji rane glazbe u Baselu) forum za javne koncerte i sa svoje strane traži kontakt s drugim priređivačima u cilju ostvarivanja glazbenih projekata iz nastave i sudjelovanja nastavničkih snaga SCB.
Daljnje mogućnosti glazbenog dopunskog obrazovanja u gradu Baselu pruža Musikwissenschaftliches Institut der Universität (Muzikološki institut sveučilišta) koji posjeduje odličnu istraživačku knjižnicu i jedinstvenu zbirku mikrofilmova, kao i Universitätsbibliothek Basel (Sveučilišna knjižnica Basel) i Paul Sacher-Stiftung (zaklada Paul Sacher) s koncentracijom na glazbu 20. stoljeća. A i u brojnim baselškim crkvama mogu se naći povijesne orgulje ili njihove stilske kopije iz svih razdoblja povijesti glazbe, počevši od jednih orgulja u obliku lastavičinog gnijezda (Schwalbennestorgel) (crkva Predigerkirche) preko kopije jednog djela Arpa Schnitgera (crkva Karthäuserkirche des Bürgerlichen Waisenhauses), do glazbala strasburške obitelji Silbermann (crkve Predigerkirche, Leonhardskirche, Dom zu Arlesheim). Sve one koriste se za nastavu.
Sa svojom zamašno sačuvanom kasno-srednjovjekovnom gradskom jezgrom Basel je na švicarskom tlu u »uglu triju zemalja« neposredno na granici Francuske i Njemačke. Za manje od četiri sata vožnje stiže se osim toga autom ili željeznicom u Italiju. Njegov položaj i višejezična tradicija čine grad idealnim mjestom za upoznavanje različitih zapadnoeuropskih kultura. Sa studentskog gledišta SCB nije stoga samo pogodno mjesto za studiranje, nego također i izvrsno mjesto učvršćivanje kontakata u svim pravcima međunarodne scene rane glazbe.
Preveo s njemačkoga Toni Mrzlečki
Cijeli članak u .pdf formatu preuzmite na linku ispod.