Prilikom jedne posjete varaždinskom graditelju violina i gitara, gospodinu Vladimiru Proskurnjaku, Antun Mrzlečki ga je potaknuo i dao mu ideju za razvoj novog violinskog podbradnika. Gospodin Proskurnjak je zatim izumio prvotni novi podbradnik bez klasičnih metalnih stezaljka.
Problem je u tome da se kod uporabe konvencionalnog ovjesa postojećih podbradnika zvuk violine deformira, dok se rubovi tijela rezonatora zvučnice violine zbog metalnih stezaljki u točkama pritiska oštećuju, djelujući pritom pogubno na timbar glazbala.
Da bi se ideja mogla razviti bilo je potrebno osnovati tvrtku koja će razvijati proizvod. Iza ideje da se proizvod komercijalizira financijski je stala varaždinska obitelj Hanžek, otac Mato i sin Dejan. Nesebičnim zalaganjem Dejana Hanžeka, spiritusa movensa cijelog projekta, postignut je dogovor o prodaji patentnih prava Vladimira Proskurnjaka novoosnovanoj firmi VŠP d.o.o.* U to se vrijeme u projekt uključio inženjer Darko Mesek, te je zajedno sa Matom Hanžekom novim impulsima pridonio razvoju proizvoda. Put do proizvoda spremnog za tržište išao je u mnogo malih koraka, razvojem dizajna, ergonomije kao i tehnologije proizvodnje.
Nakon početne faze postignuto je originalno rješenje za proizvod koji je mogao biti testiran. Testiranje modela za violinu i violu provedeno je na 30-tak glazbala hrvatskih i stranih violinista. Tijekom daljnje dvije godine učinjene su mnoge funkcionalne izmjene proizvoda poboljšavajući tako svojstva i funkciju proizvoda. Razvoj konačno usavršenog proizvoda doveo je do novih rješenja koja su rezultirala novom patentnom prijavom. Utjecaj proizvoda na akustiku violine ispitan je na istraživačkom institutu „Ruđer Bošković“, u laboratoriju za koherentnu fiziku, u znanstvenoj studiji „Istraživanje utjecaja podbradnika na svojstva vibracije tijela violine pomoću vremenskog prosjeka digitalne holografije“. Studija je potvrdila da novi podbradnik manje šteti zvuku violine od klasičnog podbradnika s metalnim stezaljkama.
Zaključak je glasio: “Na temelju rezultata eksperimenta i statističkih procjena, može se zaključiti da novo rješenje za pričvršćivanje podbradnika na tijelo violine značajno manje utječe na vibracijska svojstva slobodnog rezonatora od standardnih rješenja sa stezaljkama. Drugim riječima, inovativni ovjes podbradnika bolji je od standardnog ovjesa za očuvanje originalnih svojstava slobodnog rezonatora violine.”
Prednosti inovacije s novim dizajnom podbradnika su:
– minimalan utjecaj na autentičan zvuka i ljepotu boje tona violine
– lagana struktura u cijelosti drvene konstrukcije
– ne sadrži metalne elemente stezaljki
– ergonomski oblik
– dizajn koji odgovara formi violine.
Svoju premijeru novi proizvod – „Violeaf“ imao je na poznatom međunarodnom sajmu glazbalarstva „Mondomusica“ u Cremoni 2011. godine. Prema ocjeni violinističke struke u Cremoni, način pričvršćivanja novog podbratka je revolucionaran i potpuno nov u svijetu violine.
Neki svjetski poznati violinisti prepoznali su za sada ovaj proizvod kao genijalan te ga koriste u sviranju.
Stoga poželimo „Violeafu“ puno uspjeha!
*V.Š.P. d.o.o
Široke Ledine 28
42000 Varaždin
Hrvatska
e-mail: dejan.hanzek@violeaf.com
VSP Ltd./Varaždin/Croatia/E-mail: info@violeaf.com